Związani z Wierbką


  • HOT PROJECT
           W skład zespołu wchodzą Maksymilian Garstka, Wojciech Sarwa oraz Robert Izydorczyk. Nie mogło zabraknąć ich w tym miejscu ponieważ Max pochodzi z Wierbki. Osoby pomagające w nagrywaniu teledysków  także pochodzą z naszej miejscowości... posłuchajmy efekty ich pracy...



  • Jan Słaboń

 Wiele osób z naszej miejscowości posiada w swoich zbiorach zdjęcia z dawnych czasów autorstwa Pana Jana Słabonia.  Bardzo lubił fotografować dzieci i Wierbkę, dlatego mamy takie wspaniałe pamiątki. Na jednym ze zdjęć pan Słaboń z dwoma dziewczynkami.


Nie wiemy kim są te małe dziewczynki ale może ktoś je rozpozna?
  • Rodzina Moesów


   Jerzy Moes w reklamie Netiii....

: http://www.spolkusz.internetdsl.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=631&Itemid=56












Rodzice

herb

  • Aleksander Moes(linia: Feliks Turski lu.9455)
  • Urodzony w roku 1899
  • zmarł w roku 1986 , wiek: 87 lat.

  • Więcej informacji rodowych Jerzego Moesa http://www.sejm-wielki.pl/b/cz.I008040

  • Barbara Sobańska z Sumówki h. Junosza(linia: Adam Czartoryski 3.662.329)
  • Urodzona dnia 6 VII 1907 - Sumówka
  • zmarła dnia 9 III 2006 - Milanówek , wiek: 98 lat

  • Reklamy, w których wziął udział Pan Jerzy Moes






    • Rodzina Kucharzewskich
     Rodzina Kucharzewskich związana była z Moesami, a przez to i z naszą miejscowością. Nadal kultywują rodzinną tradycję o czym można przeczytać na stronie http://kucharzewscy.pl/ .

    Nadal mieszka tu seniorka rodu oraz jej syn, a dzięki uprzejmości córki - Pani Barbary Kucharzewskiej - Malik możemy prezentować historię ich działalności.



    Polecamy przeczytanie tekstu o profesorze Mieczysławie Kucharzewskim http://www.math.us.edu.pl/instytut/historia/kucharzewski/kucharzewski.html

    • Tomasza Mann "Śmierć w Wenecji".
     Nowela opowiada historię starzejącego się utytułowanego literata Gustawa von Aschenbacha, który udaje się w podróż do Wenecji, gdzie zakochuje się w polskim chłopcu Tadziu. Aschenbach spędza czas na plaży Lido i w hotelu w pewnym stopniu śledząc chłopca i jego rodzinę. W momencie rozpaczy chce uciec z wydającej się mu duszną Wenecji – jednak przez przypadek zostaje. Okazuje się, że kufer z jego rzeczami zostaje wysłany przez pomyłkę niewłaściwym pociągiem. Wraca do Hotelu Kąpielowego. Ostatecznie pobyt w Wenecji doprowadza do jego śmierci, ponieważ wybucha epidemia cholery, na którą Aschenbach umiera patrząc na bawiącego się z kolegami na plaży Tadzia. Uczucie do Tadzia przedstawione jest jako platoniczne uwielbienie dla piękna chłopca – które Aschenbach oddaje przez np. mityczne porównania chłopca do Feaka, Apolla.

    Dlaczego akurat ta książka jest wpisana jako w tym miejscu, ponieważ...

     Tomasz Mann przebywał w 1912 roku z rodziną na wakacjach w Wenecji – gdzie, jak wspomina w pamiętnikach żona Manna Katja, zobaczył pierwowzór Tadzia. Prawdopodobnie był nim zmarły w 1986 roku Władysław Moes. Zmiana imienia miałaby być pomyłką Manna, który błędnie zinterpretował skrót imienia Władzio jako Adzio.

     źródło z dnia 05.01.2015: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Amier%C4%87_w_Wenecji

    Warto sięgnąć po tą lekturę, ponieważ takie małe rzeczy tworzą naszą historię. Zasiewają ciekawość i sprawiają, że to co było nieznane jest nam bliższe bardziej niż myślimy.


    Moesowie podczas wakacji w Wenecji

                                         

                                               Hotel, w którym przebywała rodzina Moesów (Des Bains)

    http://jacopogiliberto.blog.ilsole24ore.com/2011/08/20/cinema-e-letteratura-morte-a-venezia-ecco-il-vero-tadzio-mori-povero-nell86-a-varsavia-le-foto/

    Tłumaczenie części włoskiego tekstu powyżej oraz uzupełnienie autorki  https://katarzynatnowak.wordpress.com/2012/01/13/tajemnica-tadzia/


                

                                                         Władysław Moes
    filmowe ujęcie (adaptacja dzieła)                           portret 14- latka

            

             Pałac w Wierbce                                      Władysław Moes  w wieku 71 lat





    Władzio", w lewo w centrum, wraz all'amichetto i trzy siostry w przedniej części kabiny na Lido, wszystkie opisane w historii T. Manna. Rok 1911.

    http://deathinvenice.wikispaces.com/Baron+Wladyslaw+Moes

    http://en.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Moes


    Tłumaczenie tekstu z powyższego linka.  Tłumaczenie Iwona Sikora.

    Władysław Moes (Władysław Gerard Jan Nepomuk Marya Moes; 17 listopad 1900 - 17 grudzień 1986). Był polskim szlachcicem i inspiracją dla kreacji Tadzia w noweli Tomasza Manna "Śmierć w Wenecji".

    Władysław Moes urodził się w Pałacu Moesów w Wierbce, na południu Polski. Był drugim synem, z sześciorga dzieci Aleksandra Juliusza Moesa (1856 - 1928), rozległym zarządcom ziemskim i właścicielem fabryki oraz dobroczyńcą. Jego żoną była hrabina Janina Miączyńska (1869 - 1946) herbu Suchekomnaty. Był wnukiem Christiana Augusta Moesa (1810 -1872), ważnego polskiego przemysłowca holenderskiego pochodzenia. W maju 1911, spedził wakacje w Lido w Wenecji w hotelu Grand Hotel des Bains. Tutaj przyciągnął uwagę niemieckiego pisarza Tomasza Manna, który użył go jako inspirację tworząc kreację Tadzia - postaci z jego noweli "Śmierć w Wenecji", publikowanej w 1912. W 1920 wziął udział jako wolontariusz w wojnie polsko - sowieckiej. Później posiadł nieruchomość odziedziczoną po jego ojcu. W 1935 ożenił się ze szlachcianką Anną Beliną Brzozowską (1911 - 1978) herbu Belina i miał dwoje dzieci Aleksandra (1936 - 1955) oraz Marię ( 1946 - ).

    W 1930 po niemieckiej inwazji na Polskę, Moes został więźniem wojennym i zesłanym do Oflagu, gdzie spędził blisko 6 miesięcy. Z chwilą ustanowienia komunistycznego reżimu w Polsce został pozbawiony swojej własności ziemskiej. Zmuszony był zarabiać na utrzymanie głównie jako tłumacz w irańskiej ambasadzie. W 1964  Andrzej Dołęgowski, polski tłumacz prac Manna, przeprowadził z Moesem wywiad, który opublikował w niemieckiej gazecie TWEN i ujawnił, że to właśnie on był inspiracją napisanej osoby:

    "Ja jestem tym chłopcem. Tak, wtedy w Wenecji byłem nazywany Adzio lub czasami Władzio.... Ale w historii nazywam się Tadzio... to jest tak jak mistrz rozumiał.... W historii znalazłem wszystko opisane dokładnie, dokładnie moje ubrania, moje zachowania - dobre i złe - i grubiańskie żarty kiedy bawiliśmy się w piasku z moimi przyjaciółmi".

    Podczas ostatnich lat jego życia on często zostawał u jego córki we Francji. Umarł w Warszawie i był pochowany w grobowcu w Pilicy, na parceli rodziny Moesów. Był wujkiem polskiego aktora filmowego i telewizyjnego Jerzego Moesa.

    Oryginalny tekst wywiadu z magazynu Twen: 






    • Gilbert Adair "Prawdziwy Tadzio. Śmierć w Wenecji Tomasza Manna i chłopiec, który stał się inspiracją dla niego".



    http://www.amazon.com/The-Real-Tadzio-Thomas-Inspired/dp/0786712473

    Tłumaczenie tekstu z powyższego linka:   Iwona Sikora

    Latem 1911, niemiecki pisarz Tomasz Mann odwiedził Wenecję w towarzystwie swojej żony Katii. Tutaj, w hotelu Grand des Bains, podczas czekania na poobiedni odpoczynek, autor złowił spojrzeniem sąsiadującą polską rodzinę Moesów, złożoną z matki, trzech córek i młodego syna ubranego w marynarskie ubranie, który dla Manna roztaczał super naturalną piękność i grację. Inspirowany niesamowitym spotkaniem z olśniewającym dzieckiem, Mann napisał "Śmierć w Wenecji" i stworzył kreację Władysława Moesa, jednego z najbardziej silnych i wpływowych osób XX wieku.

    W uznaniu tego, Gilbert Adair opisał idyllę nad Adriatykiem. Mann napisał jego nowelę "jako dyktowaną mu przez Boga". Ale dokładnie kim był ten chłopiec? I jaka była jego reakcja na publikację "Śmierci w Wenecji" w 1912 i później na wydaną filmową adaptację Luchino Visconti'ego w 1971? W tym odsłaniającym portrecie zawarta jest opowieść fotografa. Gilbert Adair wspaniale przedstawił życie Władysława Moesa i jego mistycznego bliźniaka, Tadzia. To jest fascynujący rachunek mężczyzny, który był nieśmiertelny w geniuszu, a zapomniany przez historię....