Przy kawie

TO SPECJALNE MIEJSCE DLA TYCH, KTÓRZY LUBIĄ SPĘDZAĆ SWÓJ WOLNY CZAS CZYTAJĄC
Umieścimy tu recenzje DKK, nowości z naszej Biblioteki, ciekawe fragmenty książek, felietony, opowiadania, wiersze... Wszystko to, na co zwykle brakuje nam czasu, czyli  Na relaks przy kawie.



  • 20 październik 2017
  • Projekt: Iwona Sikora

Kiedy płaczą świerszcze


      Clayton to miejscowość podobna do  wielu innych w Stanach Zjednoczonych. Tutaj wszyscy się znają i wiedzą o sobie wszystko. To właśnie tu w malowniczą miejscowość trafia Reese – układający sobie życie od nowa. Od wspomnień jednak nie można uciec. Wracają po spotkaniu 7-letniej dziewczynki Annie, która z uporem zbiera pieniądze na transplantacje serca. Pomiędzy bohaterami zaczyna rodzić się szczególna więź. Oboje działają na siebie leczniczo. Annie pozwala Reese’mu walczyć z demonami przeszłości, Reese natomiast staje się prawdziwym lekarzem.
     Bohaterowie zostają umieszczeni przez autora nie tylko w pięknym pejzażowo miejscu, ale też w neonowym, napełnionym blichtrem i full amerykańskim barze Studnia. To tu mimo wyglądu pubu  przypominającego zwyczajowe bary piwne na serwetkach znajdują się cytaty z Biblii, z szafy grającej wydobywa się tylko muzyka gospel, a właściciel prowadzi regularne spotkania z ludźmi potrzebującymi pomocy. To miejsce łudzi, przyciąga, sprawia, że ludzie pragną tu przebywać, czuć swoiste catharsis.
      „Kiedy płaczą świerszcze” dotyka tematu miłości, religii i odbudowywania życia po tragedii. Akcja cały czas trzyma w napięciu, z jednej strony to wyścig z czasem o życie Annie, a z drugiej to odkrywanie kolejnych etapów historii Reese’a i ….
     Naszym zdaniem książka przypadnie do gustu wszystkim, którzy uwielbiają ciepłe powieści o miłości i duchowym odrodzeniu.

Iwona Sikora

Dotychczas przeczytane i omówione książki w DKK dla dorosłych:
   „Wybór Anny” – Maria Nurowska
„Przerwane milczenie” – Charlotte Link
   „Córka oficera” – Zina Rohan
  „Jedenaście minut” – Paulo Coelho
    „Dotknąć nieba”- Richard Paul Evans
  „Śmierć i dziewczyna” – Andrzej Klawitter
   „Zatoka o północy” – Diane Chamberlain
     „Dla ciebie wszystko” – Nicholas Sparks
      „Suma naszych dni” – Isabel Allende
 „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” – Roma Ligocka
  „Dobre dziecko” – Roma Ligocka
 „Domek nad morzem” – Maria Ulatowska
"Zabójcze piękno" Joy Fielding 
    „Idealne Matki” – Doris Lessing  
Dowód” –  Eben Alexander
„Małe zbrodnie małżeńskie” – Eric Emmanuel Schmitt 
    „Medalion z bursztynem” – Anna Klejzerowicz
 „Żona oficera” – Philippa Gregory
„Zawsze będę Cię kochać” – Teresa Monika Rudzka
 „Tęsknię za tobą" Harlan Coben
Erynie" Marek Krajewski
Brzydula. Historia niekochanej" Constance Briscoe
Miasto z lodu" Małgorzata Warda
"Szału nie ma jest rak" - z ks. Janem Kaczkowskim rozmawia Katarzyna Jabłońska
"Nielegalne związki" Grażyna Plebanek 
"Córeczka" Liliana Fabisińska

 Książka obecnie czytana: "Lista moich zachcianek" Grégoire Delacourt

Recenzje DKK - Maj
DKK dla dorosłych
  
DKK dla dzieci

Kwietniowe recenzje DKK 
 DKK dla dorosłych

DKK dla dzieci 


Lutowe recenzje DKK 
DKK dla dorosłych




DKK dla młodzieży
DKK dla dzieci

Styczniowe recenzje DKK 
DKK dla dzieci
DKK dla młodzieży 
 
 DKK dla dorosłych



DKK - podsumowanie roku 2015 



 Wizyta górnika


 W grudniu zawitał do naszej szkoły i przedszkola  niecodzienny gość- przyjaciel biblioteki i szkoły, emerytowany górnik Pan Ryszard Barczyk. Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o ciężkiej, odpowiedzialnej a za razem niebezpiecznej pracy górników. Padło wiele pytań dotyczących pracy górników, na które pan Ryszard starał się odpowiedzieć. Dzieci pochwaliły się swoją wiedzą na temat  pochodzenia nazwy Święta Górniczego - Barbórki.  Nie obyło się bez omówienia stroju galowego. Uroczysty strój górniczy jest czarny, posiada pelerynkę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach. Czapka zwana czako posiada z przodu  godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Są to nieodłączne atrybuty górnika potrzebne mu w codziennej w pracy. Pióropusz zdobiący czapkę, symbolizuje miotełkę do czyszczenia otworów strzałkowych. A kolor pióropusza, jest uzależniony od rangi górnika. Biały pióropusz noszą sztygarzy, inżynierowie, zielony- dyrektorzy kopalni, czarne pióropusze posiadają zwykli górnicy, natomiast czerwone – członkowie orkiestry górniczej. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni, co było dla nich dużą atrakcją spotkania.
Wszystkim dzieciom podobała się niecodzienna wizyta gościa, niektórzy z nich postanowili zostać górnikami. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze, dzieci podziękowały górnikowi za wizytę i miłe spotkanie obdarowując gościa upominkami. Przedszkolaki natomiast  zostały obdarowane przez Pana Ryszarda słodkościami. Wizyta została zakończona pamiątkowym zdjęciem
 Fotorelacja:  



 




















 


 













 

















Listopadowe recenzje DKK


DKK dla dorosłych
DKK dla młodzieży

Spotkanie z bajką

Wspólna inicjatywa pracownic Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej – Filia w Wierbce i nauczycieli Przedszkola im. Czesława Janczarskiego w Wierbce  zaowocowała  ciekawymi zajęcia dla najmłodszej grupy przedszkolaków, którą prowadzi Pani Teresa Banaś. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z literaturą.  Maluchu  wybrały się z nami w podróż do krainy baśni. Czytaliśmy bajkę „Trzy małe świnki”. Przedszkolaki z ciekawością wysłuchały przygód rodzeństwa –  trzech małych świnek, które dzięki sprytowi  i  wzajemnej trosce umknęły przed strasznym wilczyskiem. Słuchając bajki dzieci mogły obserwować ilustrację specjalnie przygotowaną na tą okazję.
przedszkole17
Książka dostarczyła nam  tematu  do rozmowy z dziećmi na temat rodzeństwa. Doszliśmy do wniosku, że rodzeństwo to fantastyczna sprawa, dzieci  doskonale wiedzą  jakie wynikają z tego obowiązki : wspieranie się , wzajemna pomoc i troska oraz odpowiedzialność.
przedszkole18
Po rozmowie przyszedł czas na zabawę ruchową z piosenką „Rączki do góry…”, w której dzieci bardzo chętnie wzięły udział.
przedszkole 2 przedszkole13
Kolejnym etapem zabawy było wykonanie prac plastycznych nawiązujących do bajki. Każdy zrobił własnoręcznie swoją świnkę  z papierowych elementów.
przedszkole16 przedszkole3
Po skończonej pracy podpisane świnki zawisły na wystawie.
przedszkole5
Na koniec przyszedł czas na zabawę relaksacyjną „List do babci…”. Dzieciaki świetnie się bawiły rysując na plecach kolegów czytany list.
przedszkole7 przedszkole10
Za wspaniałą zabawę , cierpliwość, zaangażowanie  i uwagę ,dzieci zostały nagrodzone słodkościami, zakładkami do książek oraz kolorowankami.
przedszkole12       przedszkole9      przedszkole6
Chciałybyśmy, aby efektem czytania dzieciom w przedszkolu była popularyzacja głośnego czytania w domach. Pamiętajcie dzieci, że obiecaliście czytać z rodzicami w domu. A po książki zapraszamy do biblioteki :)



Październikowe recenzje DKK
  •              DKK dla dorosłych 
        DKK dla młodzieży




                        DKK dla dzieci
  
          Robiliśmy razem piękne kwiaty z liści. Dziewczyny świetnie sobie poradziły chociaż jest to dosyć trudne...

  •                 U PRZEDSZKOLAKÓW
2    29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytanie na głos najmłodszym stymuluje  ich rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Rozwija także wyobraźnię i zdolność koncentracji oraz pobudza chęć  poznawania świata.  Ideę głośnego czytania propaguje również nasza biblioteka.
W związku z tym odwiedziliśmy najstarszą grupę dzieci w Przedszkolu im. Czesława Janczarskiego w Wierbce, którą prowadzi Pani Barbara Płoszaj. Tematyka naszego spotkania nawiązywała do aktualnej pory roku - jesieni.

      Przygotowaliśmy dla przedszkolaków bajkę Heleny Bechlerowej o jesiennym Kukliku oraz kosz pełen jesiennych skarbów.
      Po głośnym przeczytaniu książeczki, rozmowie o jesieni i obejrzeniu  skarbów naszedł czas na zabawę ruchową „Jesienne listki”…

       Wspólnie z przedszkolakami wykonaliśmy piękne prace plastyczne – „Jesienne drzewa”,

       które zawisły na szkolnym korytarzu i filiach bibliotecznych w Wierbce i Sławniowie. 
       W nagrodę za wspaniałą współprace dzieci dostały jesienne kolorowanki.


       Na koniec nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcie i zaproszenie do biblioteki. Fotorelacja :


  
 



                                Zachęcamy rodziców do głośnego czytania książek swoim dzieciom!

Wrześniowe recenzje DKK
                              DKK dla dzieci



Na zdjęciu: Kinga Ziaja i Julia Sendra

Bitwa na poduszki - ulubiona zabawa Zuzi - bohaterki książki





DKK dla młodzieży


Na zdjęciu: Wiktoria Grabowska, Wiktoria Wójcicka, Katarzyna Latacz, Julia Szczepka, Daria Włosek

DKK dla dorosłych


  •                       Recenzja z DKK dla młodzieży
                          Rozbite na milion małych kawałków jest życie Jamesa - 23-letniego alkoholika i narkomana. Ciężko jest wyobrazić sobie co musi czuć osoba uzależniona, ale dzięki tej książce  poczujesz to "na własnej skórze"...
 

  •         Recenzja z sierpniowego  DKK dla dorosłych
  • Wiersz, przez który przemawia życiowa prawda. Przeczytaj koniecznie...

  • Recenzja z DKK dla dorosłych                                                                                                                  Kolejne spotkanie DKK dla dorosłych za nami. Tym razem ocenie poddaliśmy małą, niepozorną - 96-ścio stronicową  książkę Erica Emanuela Schmitta "Małe zbrodnie małżeńskie". I co się okazało? Przeczytaj recenzję...
    Jeśli masz ochotę przeczytać książkę i zweryfikować naszą ocenę to zapraszam do biblioteki....
  • Relacja z wizyty w bibliotece klasztornej:
Dzięki uprzejmości Ojca Gwardiana mogliśmy w ramach młodzieżowego DKK odwiedzić bibliotekę w Klasztorze OO. Franciszkanów w Pilicy. Wspaniałym przewodnikiem po świecie "starej książki" była dla nas Dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy Pani Anna Kowalska. Dowiedzieliśmy się dlaczego mówimy - przeczytane od deski do deski , mogliśmy dotknąć starodruków i poczuć ich ciężar. Pan Aleksander Kot podzielił się z nami historią o obrazie Matki Bożej Śnieżnej i wieloma innymi ciekawostkami dotyczącymi klasztoru i naszego regionu.
Fotorelacja/ ze zbiorów Pana Aleksandra Kota/







  • Recenzja DKK Czerwiec /dorośli/

 i DKK dla dzieci
Obowiązkiem dorosłych jest zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom. Pomocna w tym może być właśnie książka  Grzegorza Kasdepke, który za sprawą niedługich dowcipnych historyjek z udziałem małego Dominika, jego psa Juniora oraz babci Marysi /która naszym zdaniem trochę za dużo na wnuka krzyczy/opowiada o wszystkich niebezpieczeństwach, które czają się w domu na nieświadome zagrożenia  dziecko. Książkę „Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu" polecamy wszystkim dzieciom i rodzicom bo jest ciekawie napisana, kolorowa,  zawiera bardzo mądre treści i zachęca do rozmowy z dzieckiem.
Magdalena Lis

  • Recenzja z majowego DKK dla dorosłych

 Jak wiele książek z naszej listy ta również doczekała się ekranizacji. Polecam film pod tym samym tytułem "Idealne Matki".

Beata Pawlikowska  "Planeta dobrych myśli"....  



To tylko niektóre teksty z "Planety dobrych myśli". Jeżeli komuś się spodobają zachęcamy do przeczytania innych równie ciekawych, a może nawet ciekawszych. Książka ta może  też być dobrym pomysłem na prezent. Zachęcamy też do odwiedzenia stron beatapawlikowska.com i www.facebook.com/BeataPawlikowska.
  • DKK z 10 KWIETNIA 2015

  • Grupa dorosłych
    DKK               
    W małym miasteczku żyło się do tej pory spokojnie i bezpiecznie. Lecz pewnego dnia  ginie młoda dziewczyna, piękna i pełna życia, na miasteczko pada strach… Tak można zacząć książkę Joy Fielding „Zabójcze piękno”… reszta to wynik wszystkich czynników:  nie akceptacji  w  środowisku, społeczeństwa wyrafinowanego do granic przyzwoitości  i ten wieczny ból jaki sprawiają najbliżsi… Taki iście amerykański model podmiejskich miejscowości.  Z jednej strony gwiazdy, bogacze danych miejsc z drugiej ofiary, a  mordercy krążą.  Czytając książkę przecieramy oczy,  kim jest morderca…Warto przeczytać….
                                                                                                                    Iwona Sikora

  • Grupa dziecięca
    •                                              
 "Ale ja tak chcę! myślę,że każdy z nas na pewno słyszał te słowa nie raz w swoim życiu.Czasem wypowiadane w sytuacjach, podczas których zapomina się o drugiej osobie i widzi tylko koniec swojego nosa...  Książka Beaty Ostrowickiej zawiera przekaz  o tolerancji i sztuce bycia sobą. Najmłodsze klubowiczki polecają do przeczytania nie tylko dzieciom, ale i dorosłym....

                                                                                                                                Magdalena Lis

  • 27.03.2015 roku odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży /niestety w niepełnym składzie z powodu choroby i innych okoliczności/. Paweł Beręsewicz  opowiedział  wojenne losy Eli. Książka pokazuje, jak wojna wkracza w dzieciństwo kilkulatki, czym wojna jest dla dziewczynki i jak próbuje sobie z poradzić z problemem, który nie powinien dotknąć żadnego dziecka. Książka została  zainspirowana historią Eli Łaniewskiej, dziś - dr Elżbiety, której i rodzice byli konkretnymi osobami, z krwi i kości, a ich historię możemy poznać na ostatniej karcie książki.                                                


    Książka ta zastała napisana przez Pawła Beręsewicza. Autor opisuje  drugą wojnę światową widzianą oczami dziecka.
Historia ta wydarzyła się naprawdę. Któregoś dnia Elę zaskoczyła wojna, jej tatę wzięto do wojska, a mama była wciąż zajęta gdyż była lekarką. "Pan od cukierków" zabrał jej mamę do niewoli i zabił tatę.Została sama z ciocią. Książka jest  stworzona specjalnie dla małych dzieci, ponieważ nie opisuje nieodpowiednich dla dzieci szczegółów.
Jest to wspaniała książka, która zainteresuje każde dziecko.

                                                                                                                Wiktoria Goncerz

  •   Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?
    Grupa osób, które spotykają się, aby porozmawiać o książkach.
    Dla kogo?
    Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Ważne: uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji, ani znać się na literaturze.
    Zasady dyskusji:
    • szanujemy opinie innych, im więcej różnych opinii tym lepiej,
    • nie oceniamy gustów czytelniczych klubowiczów,
    • nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać,
    • przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
    • każdy członek klubu jest mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta
    • jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki
    • przede wszystkim mamy się dobrze bawić!
         Celem działalności klubów jest aktywizacja czytelników polegająca na wspólnej dyskusji na temat wybranych książek, recenzowaniu ich oraz udziału w spotkaniach autorskich. Nie sposób nie zgodzić się z inicjatorami idei tych klubów iż "potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze".
         Planowane jest, iż każdy uczestnik należący do danego DKK otrzyma egzemplarz książki do przeczytania. Po dyskusji omówione książki będą zwracane opiekunowi Klubu w danej bibliotece. Poszczególne kluby będą wymieniały się tymi książkami.
    Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany o czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem Klubów jest także ożywianie środowisk skupiających wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.
    Uczestnictwo w Klubie jest bezpłatne, a organizatorzy zapewniają ciekawą lekturę i miłą atmosferę.


    W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej - Filia w Wierbce działa już od roku DKK dla dorosłych. Tą formą spotkań zainteresowani byli również młodsi czytelnicy, dlatego zostało złożone  zgłoszenie na DKK dla dzieci i młodzieży. Jednakże  dopiero w tym roku  pozyskaliśmy formalną zgodę koordynatora wojewódzkiego na utworzenie DKK dla  młodzieży. Mam nadzieję, że klub dla młodszych czytelników będzie funkcjonował równie dobrze jak ten dla dorosłych:)   
                                                                                                            Magdalena Lis

  • "Niebo" ks. Janusz Malinowski

Niebo

Szukałem nieba
tego co jest blisko
gdzie zmierzch wycisza skołatane serce
i choć trzeba by jeszcze...
nic nie trzeba więcej
Szukałem nieba
na wyciągnięcie ręki
które ma tyle dobrych znaczeń
i choć można by jeszcze...
nie trzeba inaczej
Szukałem nieba
tuż obok bliziutko
we wszystkim co tak dobrze znałem
tam gdzie wiem że jesteś choć Cię nie widziałem
i choć można by jeszcze...
bliżej nie szukałem
Niebo jest chyba tam
gdzie Ty mnie spotkałeś
Listopad 2007



zdjęcie autorstwa Roberta Hordyna
  • Wszystkim kobietom składamy serdeczne życzenia: 
                                                                    Z okazji Dnia Kobiet
                                                składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
                                                 pomyślności i samych pięknych dni w życiu.
                                              Życzymy, by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze
                                                   i byście zawsze czuły się doceniane.

przesyłamy kwiaty (które wybrał dla Was młody, przystojny mężczyzna - Paweł Hordyn)
oraz dedykujemy wiersz Sławka Woźniczko "O kobietach"



  • DKK MARZEC 06.03.2015 r.
Maria Ulatowska „Domek nad morzem”….
Gdybym była Ewą…. Tak warto zacząć tą opowieść o losach głównej bohaterki. To właśnie ona od dziecka uwielbia czytać, kocha książki, które są dla niej przyjaciółmi i fascynuje się poezją Gałczyńskiego. Ta bohaterka jest taka zwyczajna, wrażliwa i skromna, troszkę zakompleksiona i nieśmiała, że może za słabo walczy o swoje “ja”. Ewa nie ma w sobie woli walki, przebojowości, uporu – za często pozwala by decydował za nią los, ale ten jej dość sprzyja. Marzenia spełniają się – to prawda, którą autorka podkreśla w książce, tylko czasem musimy być bardzo cierpliwi i czekać, kiedy dostaniemy to czego chcieliśmy.  Tutaj nie ma czarnych charakterów, tutaj jest jedynie życie napisane prostymi słowami. Polecamy ponieważ w prostocie tkwi całe piękno…

                                                                                                                               Iwona Sikora





Walentynkowym zwyczajem jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne i obdarowywanie upominkami. 
Wszystkim zakochanym dedykuję wiersz Sławka Woźniczko pt "Pocałunki":

  • Zapraszamy do przeczytania wiersza Sławka Woźniczko - "Uśmiechaj się"


I uśmiechaj się:)

  • DKK Styczeń
    Zanim zaczniemy recenzować tekst „Dobrego dziecka” Romy Ligockiej, chciałybyśmy, pokazać fragmenty tekstu….



    Czy w swoim życiu nie wypowiedzieliśmy czasem podobnych słów? Czy nie słyszeliśmy ich z ust najbliższych? Czy sprawiło to przyjemność? Ból? Gorycz? Nie trzeba wojny, żeby zabijać…. Ale czytajmy dalej….



Niezrozumiałe zachowanie… Cała książka nasycona jest taką dwoistością. Bohaterka walczy z sobą, przeszłością, teraźniejszością, przyszłością….
W tej opowieści holokaust nigdy się nie skończył. Niema walka o miłość, o zrozumienie, o głos, o poczucie bezpieczeństwa, wplątane w zwykle życie. Upokorzenie jest codziennością, jak codziennie zjadany chleb, który w pewien dzień przestaje smakować. Może dlatego Roma jest niejadkiem? Może dlatego boi się? Nie potrafi kochać? Szuka akceptacji u matki, która potrafi tylko wypowiadać: „Ty nie wiesz, co ja przeżywam…”. Ona wie… Lepiej niż ktokolwiek…
Spróbuj wejść w skórę bohaterki i przeżyć jej opowieść… Warto, bo uczy ona człowieczeństwa.